Rok szkolny 2016/2017 był dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki czasem pełnym wrażeń i nowych doświadczeń językowych. Wraz z Panią Profesor Patrycją Kwiatkowską młodzież aktywnie uczestniczyła w projekcie „Bilingual Świętokrzyskie”, którego celem było zachęcenie młodych ludzi do nauki języka angielskiego oraz przedstawienie ogromnych korzyści, jakie niesie ze sobą jego znajomość .

Działalność naszych uczniów polegała na uczestnictwie w licznych konferencjach odbywających się w Kielcach w Filharmonii Świętokrzyskiej. Tam mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności językowe występując w panelach dyskusyjnych lub prowadząc własne wykłady. Na żadnym z wyjazdów nie zabrakło Leona Sakwy, który jako pierwszy podjął się przedstawienia własnej prezentacji. Następnie wystąpiła także Emilia Sokołowska we współpracy z Julią Koczur. Doskonale poradzili sobie również uczniowie występujący w panelu: Gabriela Zaborowska, Wiktoria Wojtaszek, Maciej Karwat i Jan Słaboń. Wszyscy sprostali wyzwaniu i przełamali swoje bariery językowe dzięki nieocenionej pomocy Pani Profesor Patrycji Kwiatkowskiej, która z pasją przygotowywała młodzież do wystąpień publicznych.

„To Prof. Kwiatkowska zachęciła nas do działania i poszerzania swoich horyzontów. Bez jej starań i zaangażowania nigdy nie dotarlibyśmy do obecnego wysokiego poziomu znajomości języka angielskiego” – mówią uczniowie I LO w Busku-Zdroju.

Nasza szkoła nie tylko brała udział w konferencjach, ale także wraz z Uzdrowiskiem Busko-Zdrój S.A.  została współorganizatorem jednej z nich. W spotkaniu tym wzięła udział także Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju Pani Anna Kolarz. Na miejscu z dumą przywitał nas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas wraz ze swoim doradcą i prowadzącym Panem Andrzejem Łukasikiem. Podczas konferencji mieliśmy również okazję spotkać kilku zagranicznych gości, którzy obdarzyli nas wieloma cennymi radami dotyczącymi komunikacji międzynarodowej.

To jednak jeszcze nie koniec naszej przygody z językiem angielskim. W przyszłym roku również planujemy czynnie działać w ramach projektu i pokazać, że dwujęzyczność nie jest nam już obca. Dzięki wspólnej pracy, solidnym przygotowaniom i wsparciu Pani Prof. Kwiatkowskiej z pewnością uda nam się to osiągnąć.

Julia Koczur, kl. IIc