„Nie ma czegoś takiego jak sprawy żydowskie, są  sprawy ogólnoludzkie”- słowa wypowiedziane przez Bogdana Białka – prezesa  kieleckiego Stowarzyszenia im. Jana Karskiego – Instytutu Kultury i Dialogu, stały  się mottem spotkania, w czasie którego obejrzeliśmy wstrząsający w swej wymowie film dokumentalny pt. „Przy Planty 7/9” – historię największego po drugiej wojnie światowej pogromu Żydów w Polsce oraz historię walki o pamięć i prawdę.

Projekcja filmu stała się także przyczynkiem do dyskusji panelowej, w której wzięło udział grono szacownych gości, wśród których znaleźli się: Anna Lewkowicz (Izrael) – Ocalona z Zagłady, Adina Stoyer (Izrael)- Instytut  Yad Vashem  w Jerozolimie, Dariusz Stankowski – były więzień Gułagu, Eva de Vries (Holandia) potomkini  dawnych żydowskich mieszkańców Zbludowic,  ks. prof. Paweł Mazanka (Warszawa, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Andrzej Białek (Kielce, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego), Bernhard Tjaden (Niemcy) – Burmistrz miasteczka Fluorn-Winzeln w Badenii-Wirtembergii. Wśród publiczności  przedstawiciele władz lokalnych, środowiska naukowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Towarzystwa Miłośników Buska – organizatora Spotkań z Kulturą Żydowską oraz młodzież naszego Liceum.  Dyskusję poprowadził redaktor Michał Sowiński  z „Tygodnika Powszechnego” (Kraków).

Udało nam się także zaprosić  Panią Annę Lewkowicz  do udziału w  bardziej kameralnym spotkaniu z uczennicami i uczniami naszej Szkoły, poświęconemu jej doświadczeniom wojennym. Pani Anna,  wówczas kilkuletnie żydowskie dziecko, ocalała z Zagłady wraz z matką i bratem dzięki heroicznej postawie polskiej rodziny Pana Juliana Laskowskiego z Michałowa, pod Pińczowem.  Było to niezwykłe i poruszające spotkanie z równie niezwykłą bohaterką, za co jesteśmy Pani Annie głęboko wdzięczni.