W dniu 16 października w Auli naszego Liceum odbyła się lekcja Żywej Historii, którą poprowadzili przedstawiciele Fundacji Wiedza-Rozwój-Bezpieczeństwo oraz Pan Szczepan Mróz – aktywny działacz społeczny, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej, jeden z inicjatorów i wykonawców tablic pamiątkowych na Wykusie. Gościem honorowym był Pan Stanisław Prażuch – Prezes Buskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Lekcję poświęcono tzw. Cichociemnym – żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych desantowanych do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu prowadzenia walki nieregularnej (partyzanckiej) z niemieckim okupantem (Wehrmachtem i jednostkami specjalnymi Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy) oraz organizowania i szkolenia ruchu oporu w kraju. Jednym z nich był słynny Jan Piwnik ps. „Donat”, „Ponury” – kapitan Wojska Polskiego i aspirant Policji Państwowej, pośmiertnie awansowany do stopnia majora, a następnie do stopnia pułkownika (2012); dowódca partyzancki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie. Warto podkreślić i przypomnieć, że żołnierzem Ponurego był wieloletni nauczyciel fizyki w naszej szkole profesor Józef Czernikiewicz.

W lekcji uczestniczyły klasy: IIh, IIc oraz IIIh.