Pośród dziesiątek kuracjuszy 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego wyróżniał się niewątpliwie witalnością, poczuciem humoru i życzliwością. Pan Leszek Żukowski, bo o nim mowa, to znany warszawski nauczyciel akademicki, profesor nauk technicznych, przedwojenny harcerz, strzelec i łącznik podczas Powstania Warszawskiego, więzień obozów koncentracyjnych Flossenbürg i Dachau, major Wojska Polskiego w stanie spoczynku, od 2013 prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2018r. udało się namówić Profesora na spotkanie, w którym, dzięki uprzejmości Dyrekcji 21WSzUR mogli wziąć udział także nasi uczniowie. Niezwykłe spotkanie dwóch różnych pokoleń, a zarazem konfrontacja współczesnych nastolatków z najtrudniejszymi, dramatycznymi doświadczeniami ich rówieśnika sprzed 74 lat: walki w Powstaniu Warszawskim, pobytu w obozach koncentracyjnych.

Serdecznie dziękujemy Panie Profesorze za poświęcony nam czas, uwagę i życzliwość. Życzymy zdrowia i sił. Mamy nadzieję, że odwiedzi Pan wkrótce Nas i nasze uzdrowisko ponownie.

Uczennice i uczniowie klas IB i IC.