Pani Maria Romaniuk- kuracjuszka 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego była kolejnym gościem Spotkania  z historią zorganizowanego na terenie WSzUR przy współpracy naszej Szkoły.

Pani Maria- obecnie mieszkanka Wrocławia, ale urodzona na Kresach, na terenie ówczesnego województwa tarnopolskiego, w powiecie Brzeżany, to cicha, ciepła i niezwykle skromna starsza Pani, o wyglądzie Ireny Sendlerowej. Długo namawialiśmy ją na to spotkanie, bo i temat trudny, a wspomnienia z dzieciństwa z czasów II wojny światowej, niezwykle traumatyczne: zagrożenie ukraińskim nacjonalizmem, prześladowania ze strony sowieckiej władzy, aresztowania, a w końcu deportacja całej rodziny w głąb ZSRR. Mieliśmy okazję posłuchać kolejnego, naocznego Świadka historii, dowiedzieć się jak wyglądały losy tysięcy Polaków prześladowanych przez władze sowiecką w latach 1939-1946r. Przede wszystkim jednak, dowiedzieliśmy się, na czym polegało wówczas, na tej „nieludzkiej ziemi” przywiązanie do wartości patriotycznych, ogólnoludzkich, takich jak: szacunek dla ludzkiego życia i wolności, godności i woli przetrwania. Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Marii Romaniuk za tę niezwykła lekcję historii i człowieczeństwa.

Uczennice i uczniowie klas IB i IC.